Substancją czynną w produkcie leczniczym Aperisan żel do stosowania w jamie ustnej jest wyciąg płynny z liści szałwii lekarskiej (Salviae folii extractum fluidum). Zawartość wyciągu w żelu wynosi 20%, co, podobnie jak np. rodzaj wyciągu, wskazania, ostrzeżenia i sposób użycia, jest zgodne z aktualnymi wytycznymi Europejskiej Agencji ds. Leków (European Medicines Agency, Community Herbal Monograph on Salvia officinalis L., folium, listopad 2009).
Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie i powszechnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. W produktach leczniczych wykorzystuje się jej właściwości przeciwzapalne (preparaty stosowane w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz skóry), hamujące wydzielanie potu (preparaty stosowane w celu ograniczenia nadmiernej potliwości) oraz regulujące pracę przewodu pokarmowego (preparaty stosowane dla zwalczania zgagi oraz wzdęć). W badaniach in vitro wykazano także antybakteryjne działanie szałwii – hamuje ona rozmnażanie wielu rodzajów bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, również tych odpornych na antybiotyki. Właściwości lecznicze szałwii znane były już starożytnym, a jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa salvus oznaczającego zdrowie.
Najważniejszą substancją czynną obecną w liściach szałwii lekarskiej jest olejek eteryczny.
Zawartość olejku eterycznego w liściach wynosi około 10-15 ml/kg. Oprócz olejku w liściach szałwii lekarskiej występują też m.in. garbniki katechinowe (do 8%), flawonoidy, gorycze, kwasy organiczne, oraz witaminy A, C, B1 i PP.
Wyciąg używany do produkcji żelu Aperisan produkowany jest z liści szałwii lekarskiej zbieranych przed kwitnieniem, które po wysuszeniu zalewa się 70% etanolem. Po ekstrakcji część etanolu jest odparowywana tak by ostatecznie otrzymać ilość wciągu odpowiadającą ilości zużytych liści (stosunek ilości surowca do ekstraktu wynosi 1:1, czyli z 1 kg liści otrzymuje się 1 kg ekstraktu). Stężenie etanolu w końcowym produkcie wynosi około 10%.
Zgodnie z ww. monografią Europejskiej Agencji ds. Leków Aperisan jest lekiem roślinnym tradycyjnie stosowanym w leczeniu objawowym stanów zapalnych jamy ustnej.